advertise

نکاتی در مورد برج خنک کننده

نکاتی در مورد برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان

برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده که به Cooling Tower نیز اشتهار دارد دستگاهی است که به جهت خنک سازی آبی که در فرآیند های سردسازی سیستم های تهویه مطبوع، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و دیگر واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می ‌گیرد، کاربرد دارد. همانطور که در دیگر مقالات به این نکته اشاره کردیم برج خنک کننده با ایجاد سطح وسیع تماس آب با هوا، تبخیر را آسان می کند و باعث خنک شدن سریع آب می گردد. عمل خنک سازی در اثر از دست دادن گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد، در حالی که مقدار کمی آب تبخیر می شود و باعث خنک شدن آب می گردد. ممکن است این سؤال در ذهن شما وجود داشته باشد که برج خنک کننده چیست؟ و چگونه برج خنک کننده دمای آب ورودی را پایین آورده و کارکرد سیستم های خنک سازی همچون چیلر را بهبود می بخشد؟ وظیفه یک برج خنک کننده، جذب گرما از یک فرآیند و دفع آن به فضای اتمسفر می باشد که این دفع از راه تبخیر صورت می گیرد. به دلیلی که آب موجود در فرآیند خنک سازی در مدار برج خنک کننده سیرکوله می شود، به علت تبخیر تدریجی آب غلظت مواد معدنی در آن افزایش می یابد. مانا تهویه نقش جهان توانسته است بهترین خدمات مربوط به را به کاربران خود ارائه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم پشتیبانی مانا تهویه نقش جهان تماس حاصل کنید.

برج خنک کننده چیست؟ - مانا تهویه نقش جهان

دغدغه‌های اصلی سازندگان داخلی برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان

دغدغه‌های اصلی سازندگان داخلی برج خنک کننده

متخصصان مانا تهویه نقش جهان با تحقیقات گسترده دریافته اند که تولیدکنندگان برج های خنک کننده در داخل کشور با مشکلاتی خاص دست و پنجه نرم می کنند. این مشکلات را متذکر می شویم تا مروری کنیم بر دغدغه های سازندگان انواع برج خنک کننده. این مصائب و دغدغه ها بدین شرح هستند:
_ ناکارآمد بودن نیروی انسانی در بخش تولید و عدم جبران شدن این موضوع با اتوماسیون سازی تولید به دلیل نبودن دستگاه های تولید قطعات (به دلایل تحریم اقتصادی). این مورد می تواند مشخص کند تأثیرات تحریم ها بر روند تولیدات برج های خنک کننده بسیار تأثرگذار بوده است.
_ فقدان دستگاه های مناسب و استاندارد برای راه اندازی خط تولید قطعات و تجهیزات جانبی انواع برج خنک کننده.
_ طراحی و تولید برج خنک کننده توسط سازندگان غیر متخصص که سبب از بین رفتن اعتماد به تولید ملی و نارضایتی سایر صنوف صنعتی از حمایت تولیدکنندگان داخلی شده است. کارشناسان مانا تهویه نقش جهان اذعان دارند خدشه دار شدن اعتماد مرده به یک تولید کننده سبب ورشکست شدن کامل وی خواهد شد. از همین رو تلاش مانا تهویه نقش جهان بر این بوده و هست تا همواره خدماتی در خور و شایسته ی مشتریان را عرضه کند تا اعتماد پر ارزش ایشان را از دست ندهد.
_ عدم توجیه پذیری اقتصادی به جهت خدمت رسانی پس از فروش.
_ تقلبی بودن و بی کیفیت بودن قطعات و مواد بکار رفته در فرآیند ساخت و تولید که سبب کاهش کیفیت نهایی محصول می شود. این مورد را می توان یکی از اصلی ترین دغدغه های تولیدکنندگان کولینگ تاور در کشور دانست.
_ تهیه مواد اولیه با کیفیت به جهت تولید مناسب و استاندارد محصولات بسیار پر دردسر و در پاره ای مواقع، غیر قابل انجام است.
_ نارضایتی مشتریان برجچ های خنک کننده به خاطر حضور واسطه ها و دلال های فراوان در بازار فروش کشور.
_ کاهش بهای تمام شده برخی از تولیدکنندگان و سازندگان برج خنک کننده و افزایش نارضایتی مشتریان پس از خرید کولینگ تاور سبب ایجاد نگرش کاهش بهای تمام شده با استفاده از کاهش کیفی متریال توسط سایر سازندگان شده است. مانا تهویه نقش جهان ارائه قیمت های منصفانه در کار را در دستور کار قرار داده است تا بر تعداد مشتریان خود بیفزاید.

ساخت و تولید برج خنک کننده

مراحل مختلف ساخت و تولید برج خنک کننده یکی از مواردی ست که مانا تهویه نقش جهان می تواند به خوبی شما را در آن راهنمایی کند. این مورد را با این توضیح شروع می کنیم که فرآیند ساخت یا تولید برج خنک کننده (کولینگ تاور) شامل بخشهای متنوعی از حوزه‌ های مختلف ساخت قطعات و مونتاژ آنها در برج خنک کننده خواهد شد. به بیانی دیگر فرآیند تولید و ساخت برج خنک کننده در سه بخش اصلی تقسیم‌ بندی می شود که بخش اول شامل تولید قطعات برج خنک کننده و بخش دوم مرتبط با عملیات مونتاژ خواهد شد و بخش نهایی نظارت فنی و مهندسی (کنترل کیفی) می‌باشد. فرآیند ساخت برج خنک کننده باید با دقت فراوانی صورت پذیرد زیراکه این بخش در نتیجه سبب ارزش‌گذاری و ارزش نهادن به کیفیت نهایی تجهیز تولید شده می گردد. برج خنک کننده با داشتن تجهیزات مختلف مرتبط با قسمت های آب رسانی و هوارسانی دارای قطعات مختلفی است که از متریال فلزی، پلیمری و یا فایبرگلاس FRP تولید خواهد شد. نکته این است که بیشتر سازندگان امروزه سعی بر این دارند تا حدامکان استفاده از متریال فلزی در تولید قطعات داخلی برج خنک کننده را محدود سازند و در جایگزینی آن از قطعات با مقاومت بالا از متریال ضدرسوب همچون فایبرگلاس یا پلی پروپیلن استفاده نمایند. علم و دانش به روز می تواند بیشترین کمک را به تولیدکنندگان برج های خنک کننده کند تا خاص ترین و بهترین نمونه های برج خنک کننده را به بازار داخلی عرضه نمایند. با توجه به موارد فوق الذکر سازندگان برج خنک کننده در مراحل تولید و ساخت کولینگ تاور ممکن است با انواع بخش های مختلف تولید سروکار داشته باشند. در واقع ساخت یک برج خنک کننده نیازمند داشتن دانش فنی در زمینه مهندسی سیالات، شیمی، برق، عمران و مواد می‌باشد. به عنوان مثال بسیاری از بخش ‌های مرتبط با سیستم گردش سیال آب یا هوا مربوط به رشته مهندسی مکانیک بوده و همچنین قسمت تأمین انرژی برق توسط موتور از بخش های مرتبط با رشته مهندسی برق می ‌باشد. بنابراین یک تولیدکننده موفق در ساخت برج خنک کننده باید دارای یک تیم کامل و مجرب از مهندسین در رشته ‌های مختلف باشد. مانا تهویه نقش جهان تیمی حرفه ای و متخصص را دور هم گرد آوری کرده است تا بتواند از علم روز دنیا استفاده نماید و مشتریان خود را با لبخند رضایت راهی کند.


ساخت و تولید برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان

مراحل ساخت برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان

مراحل ساخت برج خنک کننده

_ ساخت قطعات و تجهیزات جانبی بکاررفته در بخشهای مختلف از جمله پروانه، نازل، پکینگ، قطره گیر و اجزای بدنه
_ مونتاژ و جمع‌آوری قطعات و تجهیزات روی بدنه و فریم اصلی
_ کنترل کیفی و نظارت فنی محصول تولید شده مطابق با استاندارد ها و تست های مختلف از جمله تست آب گیری، تست جوش و تست فشار

بخش ‌های متنوع ساخت قطعات برج خنک کننده (قبل از مونتاژ)

_ تزریق قطعات پلاستیکی و پلیمری همچون نازل یا افشانک، قطره گیر و پکینگ ‌مدیا.
_ تراشکاری قطعات فلزی از متریال فولاد و آلومینیوم همچون کاهش دور (فولی) و اسپرینکلر (آبگردان).
_ تولید قطعات بدنه از متریال فایبرگلاس FRP با الیاف و رزین و با استفاده از روش قالب گیری و پخت دستی و یا ماشینی.
_ جوشکاری شاسی کویل، ساپورت های نگهدارنده قطره‌ گیر و پکینگ، فن گارد یا توری محافظ پروانه و شاسی نگهدارنده پروانه و موتور در قسمت بالایی گلویی فن.
_ ساخت و تولید تیغه پروانه یا فن برج خنک کننده با استفاده از دستگاه اکسترود یا پرس هیدرولیک و مونتاژ آن بخش با قسمت هاب تراشکاری شده و سپس طی کردن مراحل بالانس استاتیکی و دینامیکی پروانه.

بخش ‌های متنوع ساخت قطعات برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان

مونتاژ برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان

مونتاژ برج خنک کننده

مونتاژ یکی از مهمترین مراحل تولید و ساخت محصولات صنعتی ست. فرآیند مونتاژ یا ساخت نهایی یک محصول شامل جای‌گذاری بخش های مختلف در قسمت‌های در نظر گرفته شده می باشد. در واقع مرحله بعد از تأمین و تولید قطعات جانبی برج خنک کننده مرحله مونتاژ یا سربندی برج خنک کننده می‌باشد. این مرحله می تواند با توجه به صلاحدید های لازم جهت حمل و نصب به دو صورت انجام پذیرد. _ مونتاژ در محل پروژه (محل نصب کولینگ تاور). _ مونتاژ در کارخانه یا کارگاه ساخت و تولید برج خنک کننده. وابسته به ظرفیت و ابعاد برج خنک کننده، فرآیند مونتاژ یا ساخت برج خنک کننده می‌تواند در هر دو صورت انجام پذیرد. به صورت معمول ظرفیت ‌های بالاتر از پانصد تن تبرید در کولینگ تاور به صورت مونتاژ در محل پروژه انجام خواهد پذیرفت. معمولا به دلایل متنوع بسیاری از تولیدکنندگان سعی براین دارند که کلیه محصولات خود به صورت مونتاژ و تحویل درب کارخانه باشد. با توجه به همین هدف ظرفیت های بالاتر از پانصد تن تبرید که عملا حمل و بارگیری آن بسیار دشوار خواهد شد به صورت چند سلولی طراحی و تولید خواهد شد. کارشناسان مانا تهویه نقش جهان تمامی موارد مربوط به مونتاژ چیلر فن دار، برج خنک کننده چیلر جذبی، برج خنک کننده اب، برج خنک کننده مدار باز، برج خنک کننده چیلرها، برج خنک کننده خانگی و ... را به خوبی و با بالاترین میزان دقت انجام می دهد.


سخن پایانی

مانا تهویه نقش جهان با تجربه ای چندین ساله در زمینه تولید و عرضه برج خنک کننده کوچک، برج خنک کننده اب، برج خنک کننده بیمارستان، انواع کندانسور، برج خنک کننده مدار باز، فیلتر درایر، برج خنک کننده تهویه مطبوع، برج خنک کننده تقطیر، انواع اواپراتور، انواع چیلر، انواع کندانسور و ... همواره تلاش داشته است تا از سایر رقبای خود پیشی بگیرد و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است تا مشتریان خویش را به صورت صد درصدی راضی نماید. شما عزیزان می توانید با تیم متخصص مانا تهویه نقش جهان در تماس باشید تا هر آنچه نیاز دارید را به خوبی دریافت کنید.

انواع برج خنک کننده - مانا تهویه نقش جهان