advertise

چیلر چیست؟

چیلر چیست؟ - مانا تهویه نقش جهان

انواع چیلر

در دنیای کنونی انواع و اقسام وسایل و دستگاه ها وجود دارند که هر کدام می توانند سبب ساز آسایش و آرامش خاطر انسان ها شوند. انسان در تمامی اداوار و اعصار بر آن بوده است تا بتواند با اختراع و اکتشاف راهی را برای نیل به امیال خود باز نماید. امروزه یکی از وسایلی که بسیار مورد استفاده دارد و توانسته است جایگاه ویژه ای برای خود دست و پا نماید انواع چیلر می باشد که به واقع کارآ و کاربردی به نظر می آید. ما در این مقاله تلاش داریم تا شما عزیزان را با انواع چیلر و نکاتی حول و حوش این موضوع آشنا کنیم. شرکت مانا تهویه نقش جهان تولید کننده و عرضه کننده انواع چیلر می باشد که می تواند بهترین نمونه های انواع چیلر تراکمی، انواع چیلر جذبی و ... را تقدیم حضور شما گرامیان نماید. با مانا تهویه نقش جهان همراه باشید تا اطلاعاتی مفید در مورد انواع چیلر را دریافت فرمائید.
در ابتدای مقاله می بایست به این موضوع پرداخت که چیلر چیست؟ در پاسخ به پرسش چیلر چیست می توان این گونه به تشریح موضوع پرداخت و بیان نمود که چیلر دستگاهی ست که حرارت را از حالت مایع، بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار و یا جذبی می ‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا و یا دستگاه ‌ها مورد بهره برداری قرار گیرد که عموما به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان پیدا می کند. به عنوان یک محصول جانبی مهم، حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع گردد یا برای کارآیی‌ های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده گردد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که همیشه نگرانی ‌هایی در مورد طراحی و انتخاب چیلر ها وجود دارد. این موارد نگرانی شامل مواردی چون کارآیی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیب پذیری ‌های محیطی می باشد.
کوتاه سخن اینکه چیلر به دستگاهی گفته می ‌شود که ایجاد برودت نموده و از دیدی دیگر می توان گفت اساس کار تمامی چیلر ها بر مبنای تبخیر سیالی ست که آن را سرد می ‌نامند. در باب کارکرد چیلر می توان بیان داشت که انواع چیلر ها از مهم‌ ترین تجهیزات تولید برودت در بسیاری از ساختمان ‌های بزرگ به شمار می روند و شناخت صحیح از این دستگاه ها، عامل اساسی در انتخاب تجهیزات و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان محسوب می شود.

انواع چیلر - مانا تهویه نقش جهان

انواع چیلر خانگی و صنعتی - مانا تهویه نقش جهان

هر نوع دستگاه مکانیکی دارای انواع مختلفی ست که می بایست برای استفاده بهینه از آن ها به خصوصیات شان اشراف کامل داشت. چیلر ها عموما به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. این دو دسته عبارتند از انواع چیلر تراکمی، و انواع چیلر جذبی. البته نوعی دیگر از دسته بندی انواع چیلر نیز وجود دارد که بر اساس نحوه خنک شدن ماده مبرد می باشد. بر این اساس نیز چیلر ها به سه دسته تبخیری، هوا خنک، و آب خنک تقسیم بندی می گردند. به عنوان مثال دو دسته چیلر هوا خنک وجود دارد که عبارتند از یکپارچه و دوپارچه.
در چیلرهای تراکمی هوا خنک یکپارچه (پکیج)، تمامی متعلقات چیلر درون یک یونیت تعبیه شده اند و دستگاه به سادگی، تنها با وجود یک انشعاب آب و برق از ساختمان، قابل راه اندازی خواهد بود، با این الزام که بایستی بواسطه مکانیزم کاری کندانسور هوایی، حتما در محوطه آزاد نصب شود.
در چیلرهای تراکمی هوا خنک دوپارچه (اسپلیت)، کندانسور هوایی در یونیت جداگانه ای ساخته شده و مجموعه کمپرسور، شیر انبساط و اواپراتور نیز در یونیت دیگری تعبیه می شوند. این گونه می توان محل نصب یونیت دوم را جدای از کندانسور و در موتورخانه در نظر گرفت. به این نکته توجه داشته باشید عموما چنین شیوه ای در پروژه هایی لحاظ می گردد که پشت بام ساختمان توانایی تحمل وزن چیلر یکپارچه را نداشته و فضای دیگری هم برای جانمایی دستگاه وجود ندارد.
تیم حرفه ای مانا تهویه نقش جهان در خدمت شما عزیزان است تا هر آنچه در مورد چیلر می خواهید را در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت در اختیار تان قرار دهد. مانا تهویه نقش جهان تلاش دارد تا متمایز ترین خدمات در زمینه تولید و ارائه انواع چیلر، فروش کندانسور، فروش فیلتر درایر، و ... را به هموطنان عزیزمان عرضه نماید. با ما همراه باشید تا در مورد انواع چیلر تراکمی و انواع چیلر جذبی با شما عزیزان سخن بگوئیم.

انواع چیلر تراکمی

چیلر تراکمی یکی از اصلی ترین دسته های چیلر می باشد. چیلر تراکمی با استقبال بسیاری زیادی از طرف کسانی مواجه شده است که مایل به خرید و نصب چیلر می باشند. در مورد شیوه عملکرد چیلر تراکمی می توان گفت که سیال مبرد به صورت بخار داغ وارد کمپرسور می شود و تا فشار بالاتری متراکم می شود. نتیجتا افزایش دما نیز در جریان مبرد ایجاد می گردد. بعد از این مرحله بخار داغ خروجی از کمپرسور، به کمک کندانسور در فشار ثابت (با مقداری افت فشار) ابتدا تا دمای اشباع خنک شده و با ادامه دفع حرارت به مایع اشباع یا مادون سرد تبدیل می گردد. مایع مبرد حاصل از چگالش، با عبور از شیر انبساط، افت فشار چشمگیری پیدا می کند، به صورتی که مقداری از مایع مبرد تبخیر شده و باعث کاهش بیشتر دمای جریان عبوری خواهد شد. به این ترتیب به سبب وجود اختلاف دمای ایجاد شده بین مخلوط مایع و بخار مبرد و محیط هدف (آب یا هوا) در اواپراتور، سرمایش (جذب گرما) به وقوع می پیوندد. لذا جریان دو فازی ورودی به اپراتور در فشار ثابت (با افت فشار قابل اغماض) کاملا تبخیر شده و با ادامه جذب گرما به بخار داغ تبدیل می شود. در نهایت جریان بخار خروجی از اواپراتور به صورت مجدد وارد کمپرسور شده تا این چنین سیکل تبرید تراکمی بخار تکمیل گردد. در این قسمت انواع چیلر تراکمی را از یک منظر خاص به شما عزیزان و همراهان سایت مانا تهویه نقش جهان معرفی می کنیم. انواع چیلر تراکمی عبارتند از چیلرهای تراکمی اسکرال غلطکی، چیلر تراکمی رفت و برگشتی (پیستونی)، چیلر تراکمی اسکرال (تیغه مارپیچ).

انواع چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

معرفی انواع چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

در باب موضوع کاربرد چیلر های تراکمی مطالب مهمی وجود دارد که با شما عزیزان در میان می گذاریم. چیلر های تراکمی به لحاظ کاربرد، در دو دسته تهویه مطبوع و برودت صنعتی تقسیم بندی می گردند.
_ کاربرد چیلرهای تراکمی در مصارف برودت صنعتی
آب سرد تولیدی چیلر، جهت خنک کاری مکانیزم ها و ماشین آلات خطوط تولید، در گستره وسیعی از صنایع مختلف استفاده می شود. برخی از این نمونه صنایع را می توان برای شما عزیزان برشمریم. صنایع داروسازی، بهداشت و درمان، تولید و نگهداری مواد غذایی، پلاستیک، تزریق و ریخته گری، فلزکاری، جوشکاری، ماشین ابزار، پتروشیمی، پرورش ماهی، کاغذ و سیمان، و راهسازی از جمله صنایعی هستند که در این رابطه می توان به آن ها اشاره نمود. چیلرهای صنعتی بسته به میزان حساسیت و اهمیت ثبات در فرایند تولید کارخانه و همچنین با توجه به الزامات خنک کاری، می توانند به صورت مرکزی و یا غیر مرکزی، جهت تولید آب سرد از ۴۰- تا ۳ درجه سانتی گراد بیشتر از دمای مرطوب محیط بکار گرفته شوند.
_ کاربرد چیلرهای تراکمی در مصارف تهویه مطبوع
در تمامی سیستم های تهویه مطبوع، آب سرد تولیدی چیلر از طریق گردش درون مبدل های حرارتی هوایی (کویل) مانند فن کویل، کویل هواساز و ایرکولر، جریان هوای خنک مورد نیاز جهت سرمایش فضا های مسکونی، اداری، تجاری و ... را فراهم می کند. در مرحله بعد و پس از انتقال انرژی (دریافت گرما)، جریان آب به چیلر بازگشته و به صورت مجدد تا دمای هفت درجه سانتی گراد سرد می گردد. طی فرآیند سرمایش هوا در مبدل حرارتی، گرمای محسوس و نهان محیط هر دو به هوای سرد خروجی مبدل، انتقال می باند. به همین علت در مقایسه با سیستم های سرمایش تبخیری (کولر آبی، ایرواشر و زنت) هوای مطبوع و مناسب تری به دست می آید.

انواع چیلر جذبی

همانطور که بیان کردیم یک نمونه از انواع چیلر، چیلر جذبی می باشد. چیلر جذبی به منظور استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشید و یا زمین گرمایی و یا انرژی تلف شده در نیروگاه ها طراحی و ساخته شد. علیرغم راندمان پایین این دستگاه ها نسبت به سایر دستگاه های سرمایشی، قیمت پایین سوخت های فسیلی در کشورهای صاحب نفت و همچنین عدم اطلاع از کاربرد اصلی این دستگاه ها، موجب این امر شد که چیلرهای جذبی در این کشورها به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرند. اگر بخواهیم در مورد انواع چیلر جذبی، اجزای چیلر جذبی، روش کار چیلر جذبی و با شما سخن بگوئیم می توانیم مقالاتی مستمر و مسلسل وار در این زمینه تولید نمائیم تا از آن ها بیشترین بهره را ببرید. در اینجا باید عنوان کرد که چیلر جذبی دستگاهی است که از حرارت ورودی (آب گرم یا بخار آب) در تولید آب سرد استفاده می کند. کارکرد چیلر جذبی مانند کلیه دستگاه های سرمایشی دیگر بر اساس اصل کلی تبخیر مبرد استوار است. طبق تعریف، گرمای نهان تبخیر به میزان انرژی اطلاق می شود که فقط سبب تغییر فاز سیال از مایع به گاز می گردد و در افزایش و یا کاهش دمای آن تاثیری ندارد. در چیلر جذبی نیز مبرد در حالت مایع با جذب گرمای محیط در درجه حرارت ثابت تبدیل به بخار شده و ایجاد برودت می نماید. چیلر های جذبی نیز به مانند چیلر های تراکمی دارای انواع مختلفی می باشند. چیلر های جذبی به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد. چیلر جذبی شعله مستقیم، چیلر جذبی بخار، چیلر جذبی آب گرم همان سه دسته اصلی چیلر های جذبی به شمار می روند.

انواع چیلر جذبی - مانا تهویه نقش جهان

چیلر جذبی شعله مستقیم - مانا تهویه نقش جهان

_ چیلر جذبی شعله مستقیم
در ابتدا به این نکته اشاره می کنیم که چیلرهای جذبی شعله مستقیم (direct fire) یکی از پرکاربرد ترین چیلرها هستند که دارای امتیازات بزرگی نسبت به سایر چیلرهای جذبی می باشند. نکته مهم این است که در این نوع چیلر، تغلیظ لیتیوم بروماید مستقیما توسط مشعل صورت می گیرد و نیازی به دستگاه های واسطه جهت تولید حرارت نیست که این عامل باعث کاهش هزینه های خرید اولیه و بهره برداری می شود. امتیاز دیگر چیلر جذبی شعله مستقیم این است که، به دلیل وجود مشعل و محفظه احتراق امکان استفاده از آن در فصول سرد سال برای تولید گرمایش میسر می شود. این چیلر ها بصورت دو اثره ساخته می شوند، یعنی تغلیظ محلول لیتیوم بروماید در دو مرحله صورت می گیرد. بر همین اساس، بالاترین میزان ضریب بهره یا همان COP متعلق به این دسته از چیلرها می باشد. استفاده از این دستگاه در دو حالت سرمایش و گرمایش در کل فصول سال، میزان استهلاک آن را افزایش داده که نیاز به اپراتوری تخصصی در آن را ضروری می سازد.
_ چیلر جذبی آب گرم
چیلرهای جذبی آب گرم عموما در برخی از فرآیند های تولید که از آب برای خنک کردن سیستم استفاده می شوند و آب گرم بدون هزینه که در سیستم وجود دارد استفاده می شود که این امر توجیه اقتصادی دارد. در سایر پروژه ها با توجه به نیاز موتورخانه به تجهیزات تولید آب گرم همچون دیگ های آبگرم، پمپ، لوله کشی، عایق کاری، و ... هزینه های تعمیرات تجهیزات، افت انرژی حرارتی و مصرف مضاعف انرژی برای تهیه آبگرم، استفاده از چیلرهای جذبی آب گرم کاربرد و توجیه اقتصادی ندارد.
_ چیلر جذبی بخار
در این نوع چیلر، محلول لیتیوم بروماید توسط بخار دما بالا تغلیظ می گردد. در مدل های دو مرحله ای، این محلول طی دو مرحله و به ترتیب در ژنراتور دما بالا و سپس در ژنراتور دما پایین تغلیظ می گردد. نکته قابل ذکر در این نوع چیلرها این است که چیلرهای دو مرحله ای بخار جهت کارکرد نیازمند بخار یا فشار حدود هشت بار می باشند. به دلیل حجم بالای بخار مورد نیاز و تجهیزات جانبی، از این نوع چیلر بیشتر برای پروژه های نیروگاهی و یا بیمارستانی که تجهیزات ایستگاه فشار و بخار دارند استفاده می شود و از لحاظ اقتصادی برای کاربری های دیگر به صرفه نیستند.

مقایسه چیلر جذبی و تراکمی

_ سیستم چیلرهای تراکمی انرژی مورد احتیاج خود را از انرژی برق تأمین می نماید در صورتی که انرژی ورودی و مورد نیاز چیلرهای جذبی از آب گرم یا بخار وارد شده به درون ژنراتور چیلر جذبی تأمین می گردد.
_ در زمان بار جزئی، چیلرهای اسکرو براحتی توانایی کاهش ظرفیت را تا ۶.۲۵ درصد (در چهار کمپرسوره) یا ۸.۳ درصد (در سه کمپرسوره) یا ۱۲.۵ درصد (در دو کمپرسوره) و ۲۵ درصد (در یک کمپرسوره) را با توجه به مطالب فوق دارند در صورتی که در چیلرهای جذبی حداکثر تا ۲۵ درصد امکان کاهش ظرفیت را دارند.
_ ضریب عملکرد چیلرهای جذبی بین ۰.۷ الی ۱.۱ می باشند که حاکی از ضریب بسیار پائین آنها در مقایسه با چیلرهای اسکرو می باشد که این عدد بین ۸.۴ الی ۵.۵ می باشد و این بدان معناست که چیلر های جذبی ۵ برابر چیلرهای اسکرول جهت تولید یک بار برودتی یکسان انرژی مصرف می نمایند.
_ در سیستم چیلرهای جذبی یک جاذب بکار رفته است و بیشتر مواقع آب یا نمک لیتیوم بروماید است.
_ ژنراتور و جذب کننده در سیستم چیلرهای جذبی بجای کمپرسور در چیلرهای تراکمی قرار داده شده است.
_ در سیستم چیلرهای جذبی یک جاذب بکار رفته است و بیشتر مواقع آب یا نمک لیتیوم بروماید است.
_ مبرد مورد استفاده در سیستم چیلرهای تراکمی یکی از انواع کلروفلئوروکربن ها یا هالوکلروفلئوروکربن ها می باشد در صورتی که در سیستم چیلرهای جذبی مبرد عموما آب یا آمونیاک بکار گرفته می شود.


مقایسه چیلر جذبی و تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

چیلر چیست - مانا تهویه نقش جهان
سخن پایانی

در انتهای این مقاله به شما عزیزان اطلاع می دهیم شرکت مانا تهویه نقش جهان در خدمت شماست تا هر آنچه اطلاعات در مورد خرید انواع چیلر نیاز داشته باشید را به شما انتقال دهید. تیم پشتیبانی شرکت مانا تهویه نقش جهان به صورت بیست و چهار ساعته آماده پاسخگویی به شما گرامیان می باشد. به عنوان مثال در مورد قیمت چیلر تراکمی، قیمت چیلر جذبی، اجزای چیلر جذبی، اجزای چیلر تراکمی، و ... به سؤالات شما پاسخ داده خواهد شد. شرکت مانا تهویه نقش جهان با بیش از دوازده سال سابقه در زمینه تولید و عرضه انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی توان این را دارد تا متمایز ترین خدمات را با بالاترین کیفیت به تمامی هموطنان عزیز مان در سراسر کشور ارائه نماید. فلسفه مانا تهویه نقش جهان همین است که بهترین خدمات متضمن جلب رضایت مشتریان و به گردش در آمدن چرخه اقتصادی این شرکت می باشد. همراهی شما عزیزان افتخاری ست ابدی برای تمامی تیم حرفه ای مانا تهویه نقش جهان.