advertise

اواپراتور چیست؟

اواپراتور چیست؟ - مانا تهویه نقش جهان

نقش اواپراتور در سیکل تبرید

هر دستگاه شامل اجزائی می شود که برای استفاده بهینه از آن شناخت این اجزا بسیار کارساز خواهد بود. در رابطه با اواپراتور نیز همین موارد مصداق خواهد داشت. اواپراتور ها به نوبه خود نقشی مهم در سیکل تبرید دارند. در ابتدای این مقاله می خواهیم به نقش اواپراتور در سیکل تبرید بپردازیم تا دریابید این موارد را. تیم مانا تهویه نقش جهان تلاش دارد تا شما عزیزان را آگاه گرداند از تمامی مسائل مربوط به چیلر، کمپرسور، کندانسور، فیلتر درایر، دستگاه زنت و ... . چنانچه با ما همراه باشید می توانید اطلاعاتی بسیار مفید را به چنگ آورید. ابتدا به ساکن به حضور شما عرض می کنیم که هر سیستم تبرید از چهار دستگاه اصلی تشکیل می ‌شود که عبارتست از کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط. اواپراتور چیست؟ اواپراتور که نقش جذب کننده گرما را دارد، نوعی مبدل حرارتی ست. گام به گام با ما جلو بیائید تا بتوانید به خوبی درک کنید اواپراتور چیست و نقش اواپراتور در سیکل تبرید را بدانید.

نقش اواپراتور در سیکل تبرید - مانا تهویه نقش جهان

اواپراتور - مانا تهویه نقش جهان

سیکل تبرید

سیکل تبرید یکی از اصلی ترین مواردی ست که باید در سیستم های تهویه مطبوع به آن توجه داشت. مسلما برای درک بهتر نقش اواپراتور در سیکل تبرید می بایست دانست که سیکل تبرید تراکمی به چه معنا ست. در سیکل تبرید تراکمی ابتدا گاز مبرد وارد کمپرسور گردیده‌ و فشارش افزایش می ‌یابد. پس از این مرحله وارد کندانسور شده حرارت خود را به محیط بیرون می دهد و تبدیل به مایع خواهد گردید. توجه داشته باشید در مرحله بعد با عبور از شیر انبساط افت فشار پیدا کرده و دمای تبخیرش پایین می ‌آید و آماده ورود به اواپراتور می گردد. اینجاست که گرما جذب شده و عمل سرد سازی انجام می گردد. مبرد با ورود به اواپراتور با سیال دیگری که قرارست سرد شود (در سردخانه هوا، در چیلر آب)، تبادل حرارت انجام می ‌دهد، به عبارت دقیق‌ تر گرمای آن سیال را می ‌گیرد و خود بخار خواهد شد. متخصصین مانا تهویه نقش جهان تلاش دارند تا مفاهیم مربوط به سیکل تبرید، اواپراتور، فیلتر درایر، کندانسور، و ... را به سهل ترین روش ممکن بیان کنند تا همه از آن ها بهره ببرند. برای آگاهی از قیمت انواع اواپراتور مینی چیلر، اواپراتور چیلر جذبی، اواپراتور چیلر تراکمی، اواپراتور کولر، اواپراتور یخچال، اواپراتور اسپلیت، اواپراتور بخاری، اواپراتور تغلیظ کننده تنها کافی ست با تیم پشتیبانی سایت مانا تهویه نقش جهان تماس برقرار نمائید تا در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نظر تان را دریافت کنید.

نکاتی در مورد اواپراتور

همانطور که تا این قسمت از مقاله مشخص شد اواپراتور (که معنی آن تبخیرکننده است)،‌ نوعی مبدل حرارتی است. مبدل حرارتی وسیله ‌ای ست که باعث انتقال حرارت بین دو سیال می گردد، بدون آنکه آن دو با هم ترکیب شوند یا تماس فیزیکی داشته باشند. ساختار مبدل ‌های حرارتی به گونه‌ ای ست که روند تبادل حرارت را تسریع خواهد کرد. هر دو وسیله اواپراتور و کندانسور گونه ای مبدل حرارتی محسوب می شوند، ولی هدف از تبادل حرارت در آنها متفاوت است. برای توضیح بیشتر یک کولر گازی را در نظر بگیرید. همان طور که گفته شد گاز مبرد قرار است با تبخیر شدن، گرمای محیط اتاق را جذب نموده تا دمای اتاق کم شود. اما نمی توان گاز مبرد را در هوای اتاق آزاد کرد چرا که دیگر امکان جمع آوری آن وجود نخواهد داشت و همچنین گاز مبرد سمی است، پس نیاز به وسیله‌ای خواهیم داشت که مبرد بدون آنکه با هوا مخلوط شود، بتواند گرمای آن را جذب کند. این وسیله همان اواپراتور است. اواپراتورها بر حسب طراحی‌های متفاوت می‌تواند بین مبرد و هوا، و یا بین مبرد و یک مایع دیگر مثل آب تبادل حرارت برقرار کنند. کارشناسان و متخصصان تیم مانا تهویه در خدمت شما هستند تا برای خرید اواپراتور تحت خلا، اواپراتور تونل انجماد، اواپراتور چیلر جذبی، اواپراتور خشک، اواپراتور خانگی، اواپراتور دو مداره، اواپراتور درایر تبریدی، اواپراتور داکت اسپلیت و ... با کوچکترین مشکلی مواجه نشوید. در ادامه مقاله با انواع طراحی ‌های انواع مبدل حرارتی آشنا خواهید شد.

نکاتی در مورد اواپراتور - مانا تهویه نقش جهان

اواپراتور هوایی - مانا تهویه نقش جهان

اواپراتور هوایی
همانگونه که از نام این نمونه اواپراتور ها بر می‌آید، این نوع اواپراتورها برای سرد‌کردن هوا طراحی شده ‌اند. باید به این نکته توجه کنید که ساختمان آن‌ ها متشکل است از لوله‌ های مارپیچ که عموما از جنس مس هستند و صفحاتی بسیار نازک از جنس آلومینیوم که به آنها فین می‌گویند. وظیفه فین افزایش نرخ انتقال حرارت است. و در نهایت یک فن که هوا را در لا به لای فین می ‌دمد. با دمیدن فن، هوای گرم در لا به لای فین ‌ها که در میان آن‌ ها لوله ‌های مسی وجود دارند، جریان خواهد یافت. نکته اینجا ست که داخل لوله‌ ها نیز مبرد وجود دارد. به این ترتیب حرارت هوا به مبرد منتقل شده و باعث تبخیر آن خواهد شد، از سمت دیگر هوای سرد شده به داخل فضای اتاق وارد می گردد. علت مارپیچی بودن لوله‌ های مسی آن است که انتقال حرارت فرآیندی است کند و زمان بر، به نحوی که لازم است طول لوله‌ ها بلند باشد تا تمام مبرد تبخیر شود. لذا لوله ‌هایی با طول زیاد را به شکل مارپیچ می ‌سازند تا حجم فضای اشغال شده کمتر باشد. فین‌ ها نیز فرآیند انتقال حرارت را تسریع خواهد کرد. موارد کاربرد این مدل ‌ها در پکیج هواساز و انواع سردخانه می باشد. در مورد اواپراتور های هوایی سخن بسیار می توان گفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با تیم پشتیبانی سایت مانا تهویه نقش جهان تماس بگیرید.
اواپراتور صفحه‌ ای تخت
این مدل از اواپراتورها مشابه مدل Bare Tube هستند با این تفاوت که لوله ‌ها از میان یک صفحه عبور می کنند. وجود این صفحه باعث افزایش نرخ انتقال حرارت می ‌شود. کاربرد این مدل از مبدل های حرارتی در یخچال ‌های خانگی و فروشگاهی می ‌باشد.

اواپراتور پلیت (صفحه‌ ای)
این نمونه اواپراتور را می توان در موارد بسیار زیادی به کار گرفت. می توان بیان کرد که یکی دیگر از انواع مبدل‌ های حرارتی، نوع صفحه‌ای آن است. دلیل نامگذاری آن ‌ها استفاده از چندین صفحه نازک برای تبادل حرارت است. در این مبدل‌ ها جریانات دو سیال با ورود به اواپراتور حرارت خود را از طریق صفحات به یکدیگر منتقل می ‌کنند و از سمت دیگر خارج می شوند. عموما اوپراتورهای صفحه ‌ای دارای راندمان بالاتری نسبت به اوپراتور‌های پوسته و لوله هستند، اما افت فشار بیشتری ایجاد می ‌کنند. مبدل صفحه ‌ای دارای دو نوع اتصال جوشی و رزوه ‌ای است که عموما محل اتصال مبرد گاز از نوع جوشی و محل اتصال آب از نوع رزوه ‌ای ست.
اواپراتور پوسته لوله‌ ای
اواپراتور های پوسته لوله ای نوعی خاص از اواپراتور می باشد. این نوع از اواپراتور ها برای سردسازی مایعات طراحی شده ‌اند، بطوری که دو لوله دو جریان را به شکلی در مجاورت هم قرار می ‌دهد که بدون اختلاط، تبادل حرارت صورت گیرد. ساختمان این نوع از مبدل ‌های حرارتی شامل یک پوسته است که مانند یک مخزن عمل می کند و داخل آن لوله‌ های مارپیچی قرار گرفته اند. یک سیال به مانند آب از یک سمت پوسته وارد شده و با عبور از مجاورت لوله ‌ها از سمت دیگر آن خارج خواهد شد. سیال دیگر نیز به مانند مبرد از یک سمت وارد لوله‌ ها شده و سمت دیگر آن خارج می گردد، به این ترتیب دو جریان با در مجاورت هم قرار گرفتن، بدون ترکیب شدن، تبادل گرما خواهند نمود. به طور معمول برای کنترل جریان داخل پوسته از دیواره‌ هایی استفاده می‌ شود که به آن بافل می ‌گویند. جهت جریانات در مبدل‌ های پوسته لوله ‌ای برای افزایش نرخ انتقال حرارت، در خلاف همدیگر است. از این نوع اواپراتور ها برای خنک ‌کاری مایعات در سیستم ‌هایی مثل تهویه مطبوع و یا سیستم ‌های خنک‌ سازی نیروگاه ‌ها استفاده می گردد.
اواپراتور Bare Tube
این مدل از ساده ‌ترین نوع اواپراتورها ست. تنها یک لوله به طور معمول مسی به شکل مارپیچ با عبور مبرد از داخل خود گرمای فضای اطراف را جذب می ‌کند. طراحی ساده و قیمت کم این مبدل‌های حرارتی دلیل محبوبیت آنها ست. از موارد استفاده آن‌ ها می‌ توان به یخ‌ ساز صنعتی، خنک‌ کاری مایعات جهت ذخیره انرژی و یا سردخانه ‌های بدون فن اشاره کرد.

اواپراتور پلیت (صفحه‌ ای) - مانا تهویه نقش جهان

اواپراتور صفحه‌ ای تخت - مانا تهویه نقش جهان
سخن پایانی

در این مقاله با انواع اواپراتور و نقش اواپراتور در سیکل تبرید آشنا شدیم. بیان شد که اواپراتور یا تبخیر کننده وسیله اصلی در جذب حرارت و سرماسازی ست. در طراحی‌های آن همواره دو موضوع مدنظر است. ابتدا آنکه دو سیال با‌ هم ترکیب نشوند و همزمان میزان نرخ انتقال گرما حداکثر ممکن باشد. در طراحی اواپراتور های برودتی بسیار مهم است که مبرد در هنگام خروج از آن به طور کامل تبخیر شده باشد، زیرا وجود مایع در خط مکش برای کمپرسور مضر است، لذا اواپراتور را به گونه ‌ای انتخاب می ‌کنند که دمای گاز خروجی از آن بیشتر از دمای تبخیر مبرد باشد، که اصطلاحا به آن سوپرهیت گویند. مدیریت سایت مانا تهویه نقش جهان همواره خواسته است تا از نظرات و پیشنهادات مشتریان و کاربران خود کمال بهره را ببرد. لذا حضور شما گرامیان می توانید چراغی باشد در برابر دیدگان مدیریت این تیم تا به بی نهایت موفقیت دست یابد. در کنار مانا تهویه نقش جهان باشید تا بهترین ها را تقدیم حضور تان نماید. در مانا تهویه نقش جهان هیچ منیتی وجود ندارد و یک تیم تشکیل یک خانواده بزرگ تولیدی را داده است. مانا تهویه نقش جهان در خدمت شما هموطنان گرامی ست.