advertise

بحثی پیرامون چیلر تراکمی

بحثی پیرامون چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

در مورد چیلر تراکمی بیشتر بدانید

بحث در رابطه چیلر بسیار وسیع و گسترده می باشد. مانا تهویه نقش جهان یکی از کارخانه هایی ست که توان تولید انواع چیلر تراکمی و انواع چیلر جذبی را دارا می باشد. مانا تهویه نقش جهان تلاش دارد تا در این مقاله بستری را فراهم کند تا شما عزیزان و همراهان در مورد چیلر تراکمی بیشتر بدانید. چیلر در دنیای مدرن هر روز بیشتر از روز قبل مورد توجه و استفاده عموم قرار می گیرد. در حال حاضر تلاش داریم تا بحثی را پیرامون چیلر تراکمی باز کنیم تا در این رابطه اطلاعات بیشتری را کسب کنید. جالب است بدانید که یکی از کار های سیستم های تهویه مطبوع و سرماساز صنعتی تامین آب سرد است. چیلر تراکمی دستگاهی است که کار تأمین آب سرد این سیستم ها را به دوش می کشد. از این آب سرد برای سرمایش ساختمان و در صنعت برای سرد کردن ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. عمل سرمایش آب در چیلر تراکمی توسط دستگاه کمپرسور انجام می شود. کمپرسور از برق برای ایجاد برودت و سرد کردن آب استفاده می کند. در چیلر های تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور متراکم می شود به همین دلیل به آن چیلر تراکمی گفته می شود. در این مورد که چیلر تراکمی چیست باید اذعان کرد که چیلر تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلر جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می ‌شوند. در چیلر تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می ‌گردد. نکته این است که این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌ کننده (اواپراتور) خواهد شد که در فشار کمتری قرار دارد. این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک ‌کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک ‌کننده در ارتباط اند می‌ گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل خواهد شد. با عبور بخار با سرعت در یک مسیر هوای کندانسور مکیده می‌ گردد. خلاء در کندانسور به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب ایجاد می‌گردد. تا اینجا تلاش شد تا نکاتی کاربردی را در مورد چیلر تراکمی به شما عزیزان منتقل کنیم. بهتر است بدانید که چیلر ها انواع مختلفی دارند، یکی دیگر از انواع چیلر ها چیلر جذبی است که، به جای استفاده از کمپرسور از شعله گاز استفاده می کند، که به آن چیلر گازی نیز می گویند.

در مورد چیلر تراکمی بیشتر بدانید - مانا تهویه نقش جهان

انواع چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

انواع چیلر تراکمی

امروزه تنوع چیلر های تراکمی بسیار زیاد شده است. مانا تهویه نقش جهان به عنوان یک تولید کننده چیلر در کشور این توان را دارد تا خاص ترین نمونه های جیلر تراکمی را روانه بازار مصرف در کشور کند. چیلر های تراکمی با توجه به مساحت و حجمی که قرار است برای برودت آن مورد استفاده قرار گیرند انواع مختلفی دارند، اگر بخواهیم چیلر های تراکمی را به طور کلی دسته بندی کنیم، به سه دسته چیلر تراکمی هوا خنک (هوایی)، چیلر تراکمی آب خنک (آبی) و چیلر تبخیری تقسیم می شوند. به طور کلی راندمان چیلر های آبی بالاتر از چیلر های هوایی می باشد. همچنین کمپرسور های چیلر تراکمی نیز انواع مختلفی دارند و به چهار دسته، چیلر رفت و برگشتی، سانتریفیوژ، اسکرو و اسکرال تقسیم کرد.

ساختمان چیلر تراکمی

ساختمان چیلر تراکمی بسیار جالب توجه است. اگر به دنبال خرید چیلر تراکمی هستید می بایست در مورد ساختمان چیلر تراکمی بیشتر بدانید. چیلر های تراکمی از قسمت های مختلفی ساخته شده اند که همگی با کارکرد منظم و در راستای هدفی یکسان که برودت است توانسته اند سیستم چیلر تراکمی را تشکیل داده اند. چیلر تراکمی از چهار قسمت اصلی چرخه تبرید تشکیل شده است که عبارتند از کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و شیر انبساط. در چرخه تبرید در چیلر تراکمی از دو گاز HFC و HCFC برای عمل تبرید و خنک سازی استفاده می شود. کمپرسور به عنوان یک نیروی محرک در این سیستم عمل می کند و گاز خروجی از قسمت اواپراتور را وارد کندانسور می کند. تبخیر آب در قسمت اواپراتور موجب سرد شدن جریان آب می شود. شیر انبساط یا شیر انبساط ترموستاتیک از دمای گاز خروجی اواپراتور مقدار ورود ماده مبرد به اپراتور را تنظیم خواهند نمود. کارشناسان مانا تهویه نقش جهان در خدمت شما هستند تا اطلاعات مورد نیاز تان در مورد اواپراتور، فبلتر درایر، کندانسور، ساختمان چیلر تراکمی، و ... را به شما منتقل نمایند.

ساختمان چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

نحوه عملکرد چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

نحوه عملکرد چیلر تراکمی

در ابتدا باید اشاره کنیم که عملکرد چیلر تراکمی بسیار ساده و خاص می باشد. گاز ابتدا توسط کمپرسور چیلر تراکمی متراکم می شود. گاز متراکم شده در مرحله بعد با ورود به کندانسور توسط آب یا هوای محیط، خنک خواهد شد و به مایع تبدیل می گردد. نکته این است که گازی که تبدیل به مایع شده است با عبور از شیر انبساط وارد قسمت خنک کننده یا همان اواپراتور می شود که فشار وارد بر مایع کمتر است. کاهش فشار روی مایع موجب تبخیر مایع می شود. مایع سرد کننده با دریافت گرمای نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده موجب برودت و کاهش دمای قسمت هایی که با خنک کننده در ارتباط هستند خواهد گردید. سپس گازی که از تبخیر مایع ایجاد شده بود، به کمپرسور دستگاه وارد می شود. در گام بعدی آب خنکی که توسط برج خنک کننده دمای کاهش یافته است، با کمک پمپ وارد کندانسور می شود و موجب خنک شدن مبرد می شود. سپس انتقال گرما از مبرد به آب صورت می گیرد و آب گرم دوباره به برج خنک کننده باز می گردد تا عمل کاهش دما و خنک شدن روی آن انجام شود. این چرخه خنک کاری تا جایی ادامه دارد که به دمای مورد نظر برسد.


کاربرد چیلر تراکمی

دستگاه های چیلر تراکمی و یا جذبی در زمینه تهویه مطبوع محیط و همچنین در صنایع مختلف کاربرد های متنوعی دارند. در تهویه مطبوع چیلر آب خنک شده را در مبدل حرارتی (کویل) پخش می کند تا موجب سرد شدن محیط و رطوبت زدایی محیط شود. چیلر های معمولی معمولا بین پانزده تا دوهزار تن تبرید توان دارند و دمای آب را تا دمای دو تا هفت درجه سانتی گراد پایین می آورند. چیلر های تراکمی در صنایع پلاستیک، دایکاست، ابزارسازی، شیمایی، دارویی، غذایی، چاپ و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد چیلر های تراکمی در صنایع معمولا خنک سازی محصولات یا ماشین آلات صنعتی می باشد.

کاربرد چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان
انتخاب بین چیلر تراکمی و چیلر جذبی - مانا تهویه نقش جهان

انتخاب بین چیلر تراکمی و چیلر جذبی

انتخاب بین چیلر جذبی و چیلر تراکمی اندکی سخت به نظر می رسد. در انتهای این قسمت از مقاله متوجه خواهید شد کدام یک از انواع چیلر را می بایست انتخاب فرمائید. پس با مانا تهویه نقش جهان همراه باشید تا به مقایسه چیلر جذبی و چیلر تراکمی بپردازیم.
_ مصرف انرژی چیلر: مصرف انرژی چیلر های تراکمی بسیار کمتر از چیلر های جذبی می باشد چراکه چیلر های جذبی از احتراق نفت و گاز کار می کنند.
_ قیمت چیلر: قیمت چیلر تراکمی نسبت به قسمت چیلر جذبی بسیار پایین تر است، چیلر جذبی به علت هزینه های لوله های انتقال حرارت و مواد جذب کننده بالاتر است.
_ وزن چیلر: وزن چیلر های تراکمی حدودا نصب چیلر های جذبی می باشد و این ویژگی حمل و نقل این چیلر ها را بسیار راحت تر کرده است.
_ بازده چیلر: چیلر های تراکمی راندمان کاری بالاتری نسبت به چیلر های جذبی فراهم می کنند.


قیمت چیلر تراکمی

مسلما هر فرد به هنگام خرید چیلر تراکمی در پی این موضوع است که اطلاعات بیشتری را در مورد قیمت چیلر تراکمی کسب کند. باید بدانید که چیلر ها با توجه به انواع مختلفی که دارند قیمت متنوعی دارند برای مثال قیمت چیلر تراکمی هوا خنک با قیمت چیلر تراکمی آب خنک متفاوت می باشد. عوامل موثر بر قیمت چیلر تراکمی عبارتند از: نوع کندانسور، نوع فیلتر درایر، ظرفیت چیلر، جنس قطعات، برند چیلر می باشد.

قیمت چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان

بهترین چیلر تراکمی - مانا تهویه نقش جهان
سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا بحثی پیرامون چیلر تراکمی را با شما عزیزان استارت بزنیم تا در انتها بدانید چیلر تراکمی چه موارد استفاده و کاربردهایی دارد، چه عملکردی دارد، اجزای چیلر تراکمی چیست و قیمت این دستگاه را چه عواملی تعیین می کند. بی شک سؤالات بسیاری در ذهن شما عزیزان و همراهان مانا تهویه نقش جهان وجود دارد. کارشناسان مانا تهویه نقش جهان به صورت بیست و چهر ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان و گرامیان هستند. با مانا تهویه نقش جهان متفاوت ترین خدمات در زمینه انواع چیلر تراکمی، انواع چیلر جذبی، انواع کندانسور، انواع فیلتر داریر، انواع برج خنک کننده، انواع اواپراتور و ... را تجربه کنید.