advertise

کندانسور چیست؟

کندانسور چیست؟ - مانا تهویه نقش جهان

درباره کندانسور بیشتر بدانید

در ابتدای این مقاله تلاش داریم تا شما را با مفاهیم اساسی کندانسور آشنا کنیم تا اطلاعاتی مفید در این زمینه داشته باشید. تیم تخصصی مانا تهویه نقش جهان متخصص در امور تولید انواع چیلر می باشد که خدماتی خاص و متنوع را در این زمینه به کاربران خود ارائه می نماید. اگر می خواهید درباره کندانسور بیشتر بدانید پس با ما همراه باشید. ابتدا به ساکن می بایست به این نکته توجه کرد که با اینکه سیستم‌ های تبرید تفاوت ‌های زیادی در طراحی و قطعات مختلف‌ دارند، اما همگی آن ‌ها بر یک پایه و اساس کار می ‌کنند. در هر سیکل تبرید مکانیکی شاهد چهار فرآیند تراکم، تقطیر، انبساط و تبخیر هستیم. گرما توسط ماده مبرد در اواپراتور جذب شده و ماده مبرد به گاز تبدیل می‌ شود. سپس این گاز گرم وارد کمپرسور شده و فشرده می گردد و فشار آن افزایش پیدا می ‌کند. در نهایت نیز این ماده مبرد که دما و فشار بالایی دارد، وارد کندانسور شده و با از دست دادن گرما، به مایع تبدیل خواهد شد. تیم مانا تهویه نقش جهان در خدمت شما گرامیان است تا بهترین خدمات ممکن در زمینه چیلر را به شما گرامیان عرضه بدارد. با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی دقیق و موشکافانه به کندانسور و وظیفه آن در چیلر و سردخانه بیندازیم و اطلاعات مفیدی را کسب نمائید. دغدغه کارشناسان مانا تهیه در این مقاله این است که به شما عزیزان بگویند کندانسور چیست؟ و در ادامه نیز شما عزیزان درباره کندانسور بیشتر بدانید. تیم تخصصی مانا تهویه نقش جهان توانسته هر آنچه نیاز مهندسین و صاحبان صنایع در رابطه با تهویه مطبوع، سیستم تهویه مطبوع، انواع سیستم های تهویه مطبوع، سیستم تهویه مطبوع خانگی، پکیج سرمایشی و گرمایشی آپارتمانی، انواع تهویه صنعتی، و ... است را به خوبی برآورده سازد.

درباره کندانسور بیشتر بدانید - مانا تهویه نقش جهان
داستان کندانسور و سیکل تبرید - مانا تهویه نقش جهان

داستان کندانسور و سیکل تبرید

کندانسور ها یا به زبانی دیگر چگالنده ها، همانطور که از نام شان برمی آید، برای تبدیل حالت ماده مبرد از گاز به مایع در سیکل‌ های تبرید کاربرد هایی بسیار زیاد دارند. گاز گرم و پرفشار خروجی از کمپرسور وارد لوله‌ های کندانسور شده و گرمای خود را از کف داده و نتیجتا به مایع مبدل خواهد شد. کندانسور ها و اواپراتور ها هر دو از مبدل‌ های حرارتی ای می باشند که در کنار انواع کمپرسور، سه عنصر اصلی یک سیستم تهویه مطبوع به شمار می روند. طراحی و انتخاب صحیح این سه گزینه می ‌تواند نقش بسیار خاصی در راندمان سیستم ایفا نماید. شما عزیزان می توانید برای آگاهی از قیمت کندانسور کولر گازی، قیمت کندانسور یخچال، قیمت کندانسور سردخانه، قیمت کندانسور خاص و ... با تیم پشتیبانی سایت مانا تهویه نقش جهان تماس حاصل فرمائید. نکته اینجاست که بسته به نحوه تبادل گرمای کندانسور با محیط و خنک شدن آن، کندانسور را به سه دسته تقسیم می‌ کنند:


۱) کندانسور تبخیری چیلر و سردخانه
در کندانسور تبخیری هم از آب و هم از هوا برای دریافت گرما از ماده مبرد استفاده می‌ شود. در واقع یک کندانسور تبخیری ویژگی‌‌ های برج خنک کننده و یک کندانسور آبی را در یک جا ترکیب می‌ کند. در این کندانسور آب از قسمت بالایی بر روی یک سری لوله‌ هایی که ماده مبرد از درون آن‌ها عبور می ‌کند اسپری شده و هوا نیز از پایین به سمت بالا حرکت می‌ نماید. یک لایه آب نازک نیز از از روی لوله‌ های کندانسور عبور کرده که در آنجا خنک سازی تبخیری صورت می ‌گیرد. وظیفه هوای عبوری این است که نرخ تبخیر آب را افزایش دهد. ضریب انتقال حرارت برای کندانسورتبخیری بسیار بالا ست. در ضمن با استفاده از این کندانسور، می ‌توان به دما های پایین نیز در سیکل تبرید دست پیدا کرد. کندانسور تبخیری معمولا در سیستم ‌هایی با ابعاد متوسط تا بزرگ مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این کندانسور به نسبت نمونه‌ آبی، ارزان ‌تر است چرا که کندانسور آبی نیاز به یک برج خنک کننده جداگانه دارد.

کندانسور تبخیری چیلر و سردخانه - مانا تهویه نقش جهان

کندانسور آب خنک (آبی) چیلر و سردخانه - مانا تهویه نقش جهان

۲) کندانسور آب خنک (آبی) چیلر و سردخانه
در کندانسور آب خنک، سیالی که وظیفه انتقال حرارت از ماده مبرد به بیرون را دارد، آب است. بسته به نوع طراحی، کندانسور آب خنک نیز خود به سه دسته زیر تقسیم می ‌شود:
_ کندانسور آب خنک دو لوله‌ای (دابل پایپ)
در مورد این نوع کندانسور می توان گفت که ساده‌ ترین نوع کندانسور آب خنک، همین نوع دو لوله ‌ای به حساب می‌ آید. در کندانسور دو لوله‌ ای آب سرد از درون لوله داخلی عبور می‌ کند و ماده مبرد نیز از داخل لوله بیرونی که در کنار این لوله داخلی قرار می ‌گیرد عبور می ‌کند و از این طریق تبادل گرما صورت خواهد گرفت. درضمن به دلیل اینکه لوله خارجی با بیرون نیز در تماس است، مقداری از گرما نیز از طریق جریان هوای بیرون از لوله می ‌تواند از ماده مبرد خارج شود. باسید به این نکته توجه اشت که این نوع از مبدل حرارتی معمولا بازدهی بالایی ندارد و در مقیاس ‌های کوچک مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
_ کندانسور آب خنک پوسته و کویل (شل اند کویل)
این نوع کندانسور بسیار جالب توجه می باشد. در این نوع از کندانسور آبی، جریان آب از داخل تعدادی کویل عبور می ‌کند که ممکن است این کویل‌ ها پره‌ هایی نیز داشته باشند تا انتقال حرارت به نحو بهتری انجام گیرد و ماده مبرد نیز از داخل پوسته عبور می‌ کند. ممکن است در بعضی ظرفیت ‌های پایین، جای ماده مبرد و آب تغییر کرده و ماده مبرد از داخل کویل‌ ها عبور کند و آب از داخل پوسته رد شود.
_ کندانسور پوسته و لوله (شل اند تیوب)
و اما این کندانسور که عمومی ترین کندانسور به حساب می آید. به نظر کارشناسان مانا تهویه نقش جهان معمول‌ ترین کندانسوری که در سیستم ‌های مختلف تبرید با ظرفیت ‌هایی کم تا زیاد استفاده می ‌شود، کندانسور آبی پوسته و لوله است. در این نوع از کندانسور، ماده مبرد از داخل پوسته عبور می ‌کند و آب از داخل لوله‌ ها در چند مرحله عبور می‌کند. ماده مبرد مایع نیز از پایین این کندانسور خروج پیدا می ‌کند. در این نوع از کندانسور نیز به دلیل تماس ماده مبرد با محیط بیرون، مقداری از گرما به محیط اطراف نیز داده می گردد. نکته اینجا ست که عموما کندانسور لوله و پوسته به صورت افقی طراحی می‌ شود. نوع عمودی کندانسور پوسته و لوله به طور معمول برای ماده مبرد آمونیاک استفاده خواهد گردید که پاکسازی تمامی لوله‌ ها را از بالا در حین کار کردن سیستم امکان ‌پذیر خواهد نمود. به شما عزیزان اطلاع می دهیم چنانچه مایل به خرید انواع کندانسور هستید کافی ست با تیم مانا تهویه نقش جهان تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات مورد نیاز را به شما انتقال دهند.

۳) کندانسور هوا خنک (هوایی) چیلر و سردخانه
همانطور که از نام این طراحی پیداست، در این کندانسور هوا از میان کویل ‌‌ها و یا لوله ‌های کندانسور عبور کرده و از این طریق گرما از ماده مبرد به محیط منتقل می گردد. باید بدانید که کندانسور هوایی نیز به دو دسته خنک شوندگی با جریان طبیعی هوا و یا با جریان اجباری هوا تقسیم بندی می گردد که آن ها را برای شما برمی شمریم.
_ کندانسور هواخنک (هوایی) با جریان طبیعی
مسلما شما می بایست بدانید کندانسور هوایی چیست و به چه کار می آید. مانا تهویه نقش جهان این مسأله را برای شما گرامیان روشن می کند. در این نوع از کندانسور، جریان طبیعی هوا بر روی کویل ها باعث شده که کندانسور خنک گردد. از آنجا که عموما سرعت جریان هوا کم است و تبادل گرما نیز چندان زیاد نیست، بنابراین این نوع از کندانسور بازدهی و راندمان چندانی ندارد. از همین رو معمولا کندانسور هواخنک با جریان طبیعی هوا را با مساحت سطح‌ های زیاد می ‌سازند تا گرما به خوبی از کندانسور دفع شود. نوع کندانسور به کار رفته در یخچال‌ ها و فریزر های خانگی نیز از همین نوع است. فروش کندانسور کولر گازی، فروش کندانسور یخچال سامسونگ، کندانسور یخچال الکترواستیل، و ... توسط تیم مانا تهویه نقش جهان صورت می گیرد.
_ کندانسور هواخنک (هوایی) با جریان اجباری
در این کندانسور با استفاده از یک دمنده یا فن، هوا بر روی سطح کندانسور جریان پیدا می‌کند. سیستم ‌های تهویه خانگی نیز معمولا از این نوع از کندانسور استفاده می ‌کنند. در این کندانسور جریان هوا از داخل پره‌هایی که از جنس آلومینیوم هستند عبور می ‌کند. ماده مبرد نیز از داخل لوله ‌هایی که معمولا از جنس مس هستند عبور می ‌کنند و انتقال حرارت صورت می‌ گیرد.


کندانسور هوا خنک (هوایی) چیلر و سردخانه - مانا تهویه نقش جهان

کندانسور چیست - مانا تهویه نقش جهان
سخن پایانی

در انتهای این نوشتار که در مورد کندانسور و ذکر نکاتی برای فهم بهتر کندانسور چیست؟ بود تلاش کردیم تا به زبانی ساده این مقوله را بازگو کنیم. تیم مانا تهویه نقش جهان سال ها تجربه در زمینه تولید و فروش کندانسور یخچال ویترینی، کندانسور لباسشویی، لوله کندانسور یخچال، کمپرسور و کندانسور کولر گازی، کندانسور هواساز، کندانسور هوایی چیلر، کندانسور سردخانه دارا می باشد. مدیریت شرکت مانا تهویه نقش جهان همواره تلاش داشته است تا بهترین نمونه ها را تقدیم مشتریان خود کند تا خدمات خود را متمایز گرداند از سایر رقیبانی که در زمینه فروش چیلر و فروش کندانسور فعالیت می نمایند. امید است در این راه ناهموار همرا ما باشید تا آینده ای روشن بسازیم برای صنعت کشور.